Tři dny Pražákem

            Dne 8. září roku 2021 započalo již tradiční pražské dobrodružství studentů maturitního ročníku. Gymnazisté z Klobouk u Brna se na tento výlet vždy těší – užijí si společný čas se svojí třídou, mají návrat do školy po prázdninách zpříjemněný, a hlavně se dozví mnoho zajímavých informací, které se jim hodí k maturitě. Letos jsem se této cesty zúčastnil i já.

            Odjezd byl naplánovaný z brněnského hlavního nádraží po osmé hodině vlakem, avšak již tradičně nabral zpoždění a nás studenty tím znervóznil. Když se konečně na tabuli objevila kolej a nástupiště, kde vlak zastaví, celá skupina 20 studentů a 2 učitelek se vydala na místo. Zároveň se náhodou poprvé setkala se studenty brněnského Gymnázia Křenová, kteří shodou okolností jeli stejným vlakem. Již to nám naznačovalo, že to není naposled, co se míjíme.

            Po tříhodinové cestě v kupé jsme vystoupili na hlavním nádraží v Praze a vydali se směr penzion Jana. Tam jsme si pouze odložili zavazadla a rozdělili se, protože nastal čas oběda. Následoval přesun na Vyšehrad, kde jsme, najezení a spokojení, mimo jiné navštívili vyšehradský hřbitov, kde všichni studenti dostali za úkol najít hroby Karla Čapka a Karla Hynka Máchy.

O pár krásných výhledů a fotografií později se šlo do Lucerny na film Zátopek (2021, David Ondříček). Před samotným promítáním dostali všichni rozchod, ze kterého se naprosto každý stihl vrátit do sálu před začátkem filmu. Středu jsme zakončili celá třída ve výčepu na ulici Korunní, kousek od hotelu. Náhodou se v něm ubytovali i gymnazisté, které jsme potkali ráno v Brně.

Druhý den byli všichni už rozkoukaní, nastal tedy program pestřejší. Po snídani proběhla prohlídka Pražského hradu. Přes Chrám sv. Víta s nádhernými barevnými okny, Starý královský palác s Vladislavským sálem, baziliku sv. Jiří s hrobkami knížat i sv. Ludmily, Zlatou uličku zářící barvami a živé Jižní zahrady jsme se dostali před první nádvoří, kde později došlo k výměně stráží. O hodinu později nám zahrála zvonkohra Lorety a my se vydali na Petřín.

Mezi studenty a učiteli nastalo nedorozumění, jelikož nakonec nikdo do zrcadlového bludiště ani na rozhlednu nechtěl, přesto jsme se ale všichni pěkně prošli a na moment si odpočinuli od ruchu velkoměsta. Většině už vyhládlo, takže po návratu do ulic Prahy došlo opět k rozchodu na oběd, po kterém následovala cesta do botanické zahrady. I tu jsme si všichni náramně užili a byli velice nadšení ze všeho, co jsme mohli vidět.

Hned poté paní učitelky vyhlásily dlouho očekávaný rozchod po noční Praze. Někteří se vydali na šlapadla, jiní za nákupy a další po barech. Studenti se dokonce odvděčili za důvěru, která byla v ně vložena, vzorností tak velkorysou, že poslední na hotel dorazily právě paní učitelky. Večer zakončila třída opět společným posezením, tentokrát na terase.

Po páteční snídani se vydala celá skupina do Židovského muzea, kde je o mnoho informací obohatila paní průvodkyně. V poledne jsme se šli opět všichni naobědvat, a jelikož se odjezd z Prahy rychle blížil, mohli studenti po obědě vyrazit na poslední prohlídku či nákupy. Poté byl ale už opravdu čas odjezdu, takže zpátky na nádraží, do svých kupé a směr Brno.

Celá akce se povedla a maximálně jsme si ji užili jak my studenti, tak i náš doprovod – paní učitelky. Bezproblémové dobrodružství jistě ujistilo učitelský sbor, že tato tradice má opravdu smysl a studenti jsou v posledním ročníku gymnázia zodpovědní a chtějí si, stejně jako učitelé, výlet užít a ostatním ho jedině zpříjemnit.

Cyril Hrodek